Na oficjalnym profilu Starostwa Powiatowego na Facebooku opublikowano uchwałę wraz z obszernym wstępem, w którym wyliczono kraje, z których obywatele – według słów starosty – mogliby skorzystać z przyjętych przepisów. Jak czytamy:
„Jednym z projektów jest wsparcie migrantów z krajów trzecich, czyli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W Europie to choćby Albania, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Mołdawia, Norwegia, Rosja, Serbia, Ukraina, Wielka Brytania. Oczywiście dotyczy to również części krajów azjatyckich, afrykańskich i amerykańskich. Projekt jest jednak w naszym przypadku adresowany przede wszystkim do Ukraińców, którzy od czasu wojny z Rosją trafili do naszego powiatu.”
Zaskakiwać może obecność takich państw jak Wielka Brytania czy Norwegia na liście „krajów trzecich”, ale – jak dodano – wykaz nie ogranicza się tylko do Europy. Ujęto również ogólnie kraje z Azji, Afryki i obu Ameryk.
Mimo że w poście na Facebooku Starostwo poszerzyło kontekst, wymieniając konkretne państwa (w tym Wielką Brytanię, Rosję, Albanię, Ukrainę itd.), to warto jednak podkreślić jedno: co zostanie napisane we wstępie do posta w mediach społecznościowych lub w komentarzach, nie ma znaczenia pod względem prawnym. Liczy się tylko to, co zawarte zostało w właściwej treści projektu uchwały bo o tym mowa – czyli w części dokumentu znajdującej się między słowami „Uchwała nr...” a klauzulą „wchodzi w życie z dniem...”.
Treść uchwały ogranicza się jedynie do:
Ponadto, uzasadnienie uchwały nie stanowi wykładni prawa w sensie formalnym ani nie jest częścią normatywną aktu prawnego. Jest to dokument pomocniczy, który ma na celu wyjaśnienie motywów podjęcia uchwały oraz przedstawienie jej celu i podstawy prawnej.
Uzasadnienie nie jest wiążącym źródłem prawa i nie podlega publikacji w dzienniku urzędowym. Jego brak nie powoduje nieważności uchwały, choć może być uznany za uchybienie formalne. Uzasadnienie może być pomocne w interpretacji uchwały, zwłaszcza gdy jej treść budzi wątpliwości. Jednakże, zgodnie z zasadą „clara non sunt interpretanda”, jeśli przepisy są jasne, nie wymagają dodatkowej interpretacji. Uzasadnienie może być brane pod uwagę przy ocenie zgodności uchwały z przepisami nadrzędnymi oraz przy analizie intencji organu stanowiącego.
Przedstawiamy pełną treść uchwały bez żadnych dopisków i komentarzy starostwa, by mieszkańcy sami ocenili, kogo rzeczywiście ona dotyczy.
Dlatego zwracamy się do Was – Czytelników i mieszkańców powiatu: Policzcie sami, ile razy w treści uchwały pojawia się mowa o obywatelach Ukrainy, a ile razy o obywatelach innych państw, które starosta wymienił na Facebooku.
UCHWAŁA NR ……………
Rady Powiatu SZTUMSKIEGO
z dnia ……..
w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Sztumskiego do projektu partnerskiego pn.: „Sieć wsparcia migrantów w gminie Sztum” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+), Działania 5.16. Integracja migrantów – ZIT poza terenem obszaru metropolitalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, nabór nr FEPM.05.16-IZ.00-001/25
Na podstawie art. 12 pkt 4 w zw. z art. 4 ust. 1 pkt. 17 ustawy z dnia 5 czerwca
1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz.U.2024.107 ze zm.) art. 216 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz.U.2024.1530 ze zm.) oraz art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U.2022.1079), Rada Powiatu Sztumskiego uchwala, co następuje:
§ 1.
1. Wyraża się zgodę na przystąpienie przez Powiat Sztumski w partnerstwie Miasta i Gminy Sztum do realizacji projektu pt. „Sieć wsparcia migrantów w gminie Sztum” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+), Działania 5.16. Integracja migrantów – ZIT poza terenem obszaru metropolitalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, nabór nr FEPM.05.16-IZ.00-001/25, zwanego dalej „Projektem”, a tym samym wyraża się zgodę na zawarcie porozumienia o partnerstwie, w którym określone zostaną szczegółowe zasady funkcjonowania i współpracy partnerstwa oraz zobowiązania i budżet poszczególnych jednostek.
2. Parterem Wiodącym projektu jest Powiat Sztumski.
3. Realizatorem Projektu wdrażającym przedsięwzięcie w imieniu Powiatu Sztumskiego jest Powiatowy Urząd Pracy w Sztumie z siedzibą w Dzierzgoniu.
§ 2.
1. Upoważnia się Zarząd Powiatu Sztumskiego do zawarcia umowy finansowej na łączną wartość dofinansowania projektu, o którym mowa w §1, wynoszącego: 1 479 851,59 zł.
2. Kwota alokacji może ulec zmianie w zależności od kursu euro w miesiącu, w którym zatwierdzany będzie projekt i podpisana zostanie umowa z Instytucją Zarządzającą.
3. Powiat Sztumski poniesie w okresie realizacji projektu wkład własny, pochodzący ze środków budżetu jednostki – pozostający w dyspozycji Powiatowego Urzędu Pracy w Sztumie z siedzibą w Dzierzgoniu - rozliczany na podstawie: oddelegowania pracowników do realizacji projektu na podstawie rzeczywiście przepracowanych godzin na rzecz uczestników oraz szkolenia podnoszącego kwalifikacje/koszty nostryfikacji. Udział finansowy Powiatu Sztumskiego może zostać skorygowany do wysokości rzeczywistych kosztów (wydatków) realizacji projektu, przy zachowaniu obecnego współczynnika proporcji (wkład własny - 5% wydatków).
§ 3. Niniejsza uchwała potwierdza czynności prawne już dokonane tj. związane ze złożeniem dokumentów w ramach naboru nr FEPM.05.16-IZ.00-001/25.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie
Projekt pn. „Sieć wsparcia migrantów w gminie Sztum” został opracowany w związku z ogłoszonym naborem nr FEPM.05.16-IZ.00-001/25 współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+), Działania 5.16. Integracja migrantów – ZIT poza terenem obszaru metropolitalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.
Projekt stanowi część przedsięwzięcia ZIT pn. „Sieć wsparcia migrantów”, który ma na celu kompleksową integrację migrantów w MOF Malbork-Sztum poprzez wypracowanie jednolitych procedur i standardów działań, zapewniając wsparcie psychologiczne, edukacyjne, społeczne i zawodowe dla osiedlających się migrantów.
Projekt zakłada objęcie wsparciem do 30.09.2029 r. 131 osób, z czego 120 osób poprawi swoją sytuację społeczną po jego zakończeniu. Grupą docelową projektu są obywatele państw trzecich dotknięci/zagrożeni ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz rodziny zamieszkujące/pracujące/uczące się na terenie Miasta i Gminy Sztum. Preferowane do wsparcia w projekcie będą osoby, które po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zostały objęte ochroną czasową.
Łączna wartość dofinansowania projektu wynosi: 1 479 851,59 zł.
Realizator/Partner, ponosił będzie całkowitą odpowiedzialność finansową za realizację części przypisanych mu zadań, a w związku z powyższym części przypisanych wskaźników i kwalifikowalności wydatków, zgodnie z treścią zawartego porozumienia. Partner otrzyma również koszty pośrednie na realizację zadań administracyjnych do wysokości ustalonej w porozumieniu, nie wyższej jednak niż 15% wydatków.
Podjęcie uchwały Rady Powiatu Sztumskiego jest niezbędne do podpisania porozumienia o partnerstwie, co z kolei jest warunkiem koniecznym do podpisania umowy o dofinansowanie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz