W reakcji na zamieszczenie przez nas informacji o likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego w sztumskim szpitalu spółka AHP przesłała stanowisko w tej sprawie.
Decyzja opiera się na gruntownej analizie rzeczywistych potrzeb mieszkańców powiatu. Obecnie liczba porodów w Szpitalu w Sztumie utrzymuje się na jednym z najniższych poziomów w województwie pomorskim, co nie daje gwarancji utrzymania wysokich standardów leczenia, bezpieczeństwa i najwyższej jakości opieki nad pacjentem, co jest dewizą Grupy American Heart of Poland. W pierwszych miesiącach br. roku w Szpitalu w Sztumie odnotowano średnio około dziesięciu porodów, co powoduje, że personel ma nieporównywalnie mniejsze możliwości nabywania doświadczenia w opiece okołoporodowej, niż kadra medyczna w innych szpitalach. Naszym celem jest koncentracja zasobów i inwestycji tam, gdzie mogą mieć największy wpływ na zdrowie i dobro pacjentów z regionu. W kontekście starzejącego się społeczeństwa przywiązujemy szczególną wagę do leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym neurologicznych i kardiologicznych, między innymi do zawałów serca i udarów mózgu.
Należy zwrócić uwagę, że spadek liczby porodów występuje w całym kraju w tym w województwie pomorskim, a mimo to samorząd malborski poszedł inną drogą niż starosta i Zarząd powiatu sztumskiego i zainwestowano ubiegłym roku 40 mln zł w rozwój szpitala samorządowego, postawiono także na ginekologię. A w Sztumie od lat można powiedzieć, że zwijano ten oddział poprzez brak inwestycji w tej dziedzinie przez poprzedniego operatora.
Ponadto jak mówił podczas styczniowej sesji ordynator oddziału ginekologicznego Jan Kaszubowski, ginekologia to nie tylko porody, to także nawet 400 zabiegów często ratujących życie pacjentek.
Czy zatem likwidacja oddziału rzeczywiście poprawi standardy, jakość opieki a tym samym bezpieczeństwo sztumskich kobiet?
Spółka AHP zapewnia, że
Pracownicy, którzy spełniają kryteria zmiany oddziału (ponad połowa personelu dwóch restrukturyzowanych oddziałów, w tym wszystkie pielęgniarki), otrzymają propozycje pracy w Szpitalu w Sztumie. Prowadzone są rozmowy z pobliskimi szpitalami, m.in. w Malborku, aby zapewnić możliwość zatrudnienia pracowników, którzy ze względu na wymagania kwalifikacyjne nie mogą pełnić innej funkcji w Szpitalu w Sztumie. Dążymy do zapewnienia wsparcia personelowi w okresie zmian.
Oznacza to, że raczej nie wszyscy pracownicy znajdą pracę w Sztumie lub sąsiednich szpitalach. I znacząco mija się z zapewnieniami starosty i spółki o zatrudnieniu tu na miejscu wszystkich pracowników z restrukturyzowanych oddziałów.
Jak pisaliśmy oddział będzie stopniowo wygaszany i będą prowadzone dotychczasowe zabiegi jednak tylko do czasu jego funkcjonowania. Dlatego też jak informuje spółka:
Planowane działania nie wpłyną na ciągłość opieki medycznej dla Pacjentek w zakresie usług ginekologiczno-położniczych, poprawią jednak jakość świadczeń. Grupa American Heart of Poland działa w porozumieniu z władzami malborskiego szpitala, który zapewni opiekę i leczenie Pacjentkom z powiatu sztumskiego, oferując wysokie standardy opieki medycznej. Szpital w Malborku znajduje się zaledwie 15 km od sztumskiej placówki (ta odległość jest mniejsza, niż w przypadku wielu szpitali w dużych miastach). Ponadto Szpital w Malborku zdecydowanie wyróżnia się wśród placówek ocenianych najwyżej przez Pacjentów, zajmując pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu "Rodzić po ludzku", wspólnie z dwoma warszawskimi klinikami. Działając w taki sposób Grupa American Heart of Poland dąży do zapewnienia najwyższej jakości opieki Pacjentkom powiatu sztumskiego i absolutnie nie pozostawia ich bez profesjonalnej opieki.
Tylko czy rzeczywiście mały malborski szpital, który obsługuje już powiat malborski (52 977 mieszkańców) i nowodworski (35 580 mieszkańców) będzie w stanie zapewnić dodatkowej liczbie pacjentek na takim samym dotychczasowym poziomie opiekę wszystkim mieszkankom powiatu sztumskiego (35 355 mieszkańców)?
Restrukturyzacja jest zgodna z przepisami i procedurami Narodowego Funduszu Zdrowia i z założeniami Wojewódzkiego Planu Transformacji województwa pomorskiego. Działamy transparentnie i zgodnie z zapowiedziami. Przed złożeniem wniosku do NFZ poinformowaliśmy również Przedstawicieli Związków Zawodowych o wdrożeniu reorganizacji. Ponadto prowadzimy indywidualne rozmowy z pracownikami Szpitala w Sztumie w związku z restrukturyzacją.
Jak pisze przedstawiciel spółki:
O wszelkich planowanych czynnościach informowane jest również Starostwo Powiatowe w Sztumie.
Dlatego należy zadać pytanie, czy starosta podczas absolutoryjnej sesji Rady Powiatu w dniu 28 czerwca br., czyli na dzień przed ogłoszeniem decyzji przez AHP o podjęciu działań w kierunku likwidacji oddziałów, wiedział i zataił tę informację przed Radą?
Grupa American Heart of Poland 30 czerwca br. złożyła wniosek o rozwiązanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w odniesieniu do restrukturyzowanych oddziałów, z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia.
Jako partner Narodowego Funduszu Zdrowia w publicznym systemie ochronie zdrowia zapewniamy, że podejmowane przez Grupę kroki mają na celu poprawę oraz utrzymanie wysokiej jakości świadczonej opieki medycznej. Rozwój pozostałych szpitali oraz oddziałów zarządzanych przez Grupę American Heart of Poland w innych regionach Polski jest przykładem tego, że realizowane inwestycje są skoordynowane i przynoszą korzyści Pacjentom oraz personelowi. Zdaniem AHP jakość leczenia w szpitalach publicznych, takich jak Szpital w Sztumie, musi być na najwyższym poziomie i do tego właśnie dążymy realizując zmiany w strukturze Szpitala.
Czas pokaże, kto w tej sprawie miał rację. Jednak pozostaje pytanie, czy starosta nomen omen z PO i wspierający radni z PSL i lewicy oraz spółki AHP zagwarantują, że przez takie działanie nie umrze żadna kobieta?!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz