Zamknij

Bateria, która działa nieprzerwanie od 184 lat. Poznaj jej tajemnicę

11:36, 14.05.2024 . Aktualizacja: 11:54, 14.05.2024
1 / 2
Skomentuj

zwonek, który od przeszło 184 lat dzwoni nieprzerwanie w Laboratorium Clarendon Uniwersytetu Oksfordzkiego, jest jednym z najdłużej działających eksperymentów naukowych na świecie. Mechanizm ten nazywany Oksfordzkim Dzwonkiem Elektrycznym i wydający subtelne dźwięki fascynuje naukowców swoją wyjątkową trwałością już od 1840 roku. Jak donosi IFLScience, sekret jego długowieczności kryje się w niezwykłej baterii. Przyczyny tak długiego działania tej baterii nadal pozostają jednak nieznane.

Tajemnica niezwykłej baterii wciąż pozostaje niewyjaśniona

Zakupiony przez fizyka, profesora Uniwersytetu Oksfordzkiego, Roberta Walkera, dzwonek działa na bazie tzw. "suchych słupów" - wczesnej wersji baterii, która w tym przypadku nieprzerwanie napędza mechanizm dzwonka. Mimo że dokładny skład baterii pozostaje tajemnicą, uważa się, że jest ona pokryta siarką, co sprawia, że wygląda trochę jak świeca. Naukowcy mają pewne hipotezy odnośnie do składu i mechanizmu działania baterii, ale brak bezpośredniego dostępu do jej wnętrza uniemożliwia potwierdzenie tych teorii. Dr Robert Taylor, w rozmowie z BBC, zwraca uwagę na wyjątkowo niskie zużycie energii przez dzwonek oraz minimalne straty energii spowodowane oporem powietrza.

Czy Oksfordzki Dzwonek Elektryczny wkrótce przestanie dzwonić?

Mimo swojej imponującej żywotności dzwonek może wkrótce przestać dzwonić. Obserwacje wskazują, że w ciągu ostatnich czterech dekad tempo dzwonienia znacznie zwolniło. Zdaniem Taylora może to sugerować, że baterii zostało zaledwie 5-10 lat działania. Nie ulega wątpliwości, że każda bateria kiedyś się wyczerpie. W tym przypadku będzie to oznaczać koniec eksperymentu, który przez lata wzbudzał zainteresowanie naukowców i stawiał przed nimi pytania bez odpowiedzi.

1 / 2
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%