Zamknij

Wiatraki znów bliżej domów. Rząd przyjął projekt ustawy wiatrakowej w trybie obiegowym

14:51, 21.03.2025 Aktualizacja: 15:36, 21.03.2025
Skomentuj PAP PAP

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej, zgodnie z którą minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 m - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Jedną z najważniejszą z planowanych w noweli zmian jest zniesienie wprowadzonej w 2016 r. zasady 10H i wprowadzenie 500 m jako minimalnej odległości wiatraków od zabudowań.

"To ważny krok w dążeniu rządu do obniżenia cen prądu w Polsce. Wprowadzamy rozwiązania, które będą wspierać wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł" - podkreśliła na platformie X minister klimatu i środowiska Paulina Hennig - Kloska.

* Aby uzyskać więcej tańszej energii i odblokować potencjał projektów energetyki wiatrowej, konieczne jest odejście od tzw. zasady „10H” (10-krotność wysokości elektrowni) i określenie jej minimalnej odległości od budynków mieszkalnych na poziomie 500 m. W każdym przypadku, aby elektrownia mogła powstać, konieczna jest zgoda rady gminy i plan zagospodarowania przestrzennego. 

     * Rozwiązanie powinno przyczynić się do wzrostu zainstalowanej mocy w nowych projektach wiatrowych na lądzie, nawet o 60-70 proc.

     * Inwestycje będą szansą na zwiększenie do 2030 roku potencjału wzrostu energii z elektrowni wiatrowych o ok. 6 gigawatów.

* Określone zostały zasady dotyczące minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od parków narodowych  i obszarów Natura 2000.

     * W przypadku parków narodowych będzie to odległość minimum 1500 m.

     * Wprowadzona zostaje także zasada minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od określonych obszarów Natura 2000 – na poziomie 500 m. 

     – Zasada odległościowa obejmuje specjalne obszary ochrony siedlisk, w których ochronione są nietoperze oraz wszystkie obszary specjalnej ochrony ptaków.

     * Odległość między elektrownią wiatrową a drogą krajową, ustalona została zasadniczo na poziomie „1H”, czyli 1-krotność wysokości elektrowni.

     * Wprowadzone zostały ułatwienia, jeśli chodzi o modernizację istniejących elektrowni wiatrowych (tzw. repowering).

     – Pierwsze turbiny wiatrowe, które powstały w Polsce ok. 2005 r. kończą swoją 20-letnią pracę i będą niebawem demontowane. Mogą one zostać zastąpione nowoczesnymi instalacjami, które są bardziej ciche i wydajne. Taka modernizacja będzie oznaczać często nawet dwukrotny wzrost mocy, przy dwukrotnym zmniejszeniu liczby turbin wiatrowych.

     – Nowe przepisy wprowadzają zachęty dla inwestorów, aby w miejsce starych turbin instalowali nowe. W tym celu obniżono im wysokość opłaty za przyłączenie do sieci, zwolniono z zaliczki na poczet tej opłaty oraz skrócono terminy wydania warunków przyłączenia.

* Rozbudowany został mechanizm, który polega na udostępnianiu przez inwestora co najmniej 10% mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom gminy, na terenie której stoi elektrownia (w ramach tzw. systemu prosumenta wirtualnego). 

     * Po zmianie, z mechanizmu będą mogli korzystać także mieszkańcy pobliskiej gminy.

* Rozszerzona została pomoc dotycząca wytwarzania paliw gazowych.

     * Wprowadzony został system wsparcia dla większych biogazowni, w postaci aukcji dla instalacji OZE, które wytwarzają biometan o mocy większej niż 1 MW.

* Aby zwiększyć możliwości wykorzystania biogazu i biogazu rolniczego w innych miejscach niż miejsce ich wytworzenia, wprowadzone zostały ułatwienia dotyczące budowy gazociągu bezpośredniego, za pomocą którego dostarczany będzie biogaz lub biogaz rolniczy.

     * Rozwiązanie umożliwi np. bezpośrednie połączenie biogazowni z przedsiębiorstwem. Ułatwi to korzystanie z niezależnych źródeł wytwarzania biogazu i biogazu rolniczego, który będzie zużytkowany na potrzeby danej firmy.

Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu nowysztum.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%