Wicewojewoda z wizytą w Sztumie
00:00, 14.09.2022
Aktualizacja: 08:35, 25.04.2023
We wtorek 13 września do Sztumu z wizytą gospodarczą przybył Wicewojewoda Pomorski Aleksander Jankowski. Wizyta rozpoczęła się od odwiedzenia najcenniejszego na ziemi sztumskiej zabytku, będący od czterech lat filią Muzeum Zamkowego w Malborku.
Z pracami związanymi z remontem dachu na skrzydle południowym zamku jak też jego historią oraz planami na przyszłość wojewodę zapoznał Kierownik placówki Aleksander Masłowski.
Wojewoda Aleksander Jankowski wraz z radnymi powiatowymi przyjechał do Nowej Wsi, gdzie zapoznał się z podstawowym problemem bezpieczeństwa mieszkańców Sztumskiej Wsi i Nowej Wsi związanym z brakiem chodników przy DK 55 w obu miejscowościach położonych wzdłuż bardzo ruchliwej drogi.
W dalszej części wizyty wojewoda odwiedził KP PSP w Sztumie. Komendant bryg. Tomasz Banach zaprezentował nowy ciężki wóz bojowy, na którego zakup niemal milion złotych pochodzilo z rządowych dotacji. Poruszony został temat wzrostu interwencji strażaków na terenie powiatu oraz zintensyfikowanie działań w nadchodzącym okresie grzewczym.
Z krótką wizytą wojewoda udał się również do SOSW w Uśnicach, gdzie zapoznał się z warunkami pobytu i nauki dzieci. Kierownik Jolanta Masny zaprezentowała wyremontowane pokoje i łazienki w internacie, sale dydaktycznych oraz windę sfinansowaną ze środków PFRON.
Głównym punktem wizyty było zainicjowane przez wojewodę spotkania w sali starostwa z udziałem między innymi samorządowców, przedstawicieli środowisk rolniczych, ODR, KOWR, Wód Polskich i Lasów Państwowych, w którego trakcie powołano do życia nieformalne zrzeszenie Lokalne Partnerstwo Wodne. W skład nowo powołanego zrzeszenia weszli między innymi samorządowcy i rolnicy z powiatu sztumskiego.
Celem lokalnej grupy jest zacieśnianie współpracy pomiędzy lokalnym społeczeństwem a instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa.
Beneficjentami wskazywanych i potrzebnych inwestycji „wodnych” będą gminy, które otrzymają dotację w wysokości netto poniesionych nakładów.
Inwestycje mają być finansowane z KPO, a w przypadku dalszego wstrzymywania przez Unię Europejską należnych Polsce pieniędzy, inwestycje będą sfinansowane przez rząd polski — zapewnił wojewoda.
W radzie powołanej grupy znalazło się kilkanaście osób. Przewodniczącym Rady LPW większością głosów samorządowców wybranym został krytycznie nastawiony do rządu, popierający działania opozycji w parlamencie europejskim wobec Polski starosta Leszek Sarnowski.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz