Zamknij

"Co robić. Jak żyć w obliczu upadku Europy"?"

20:13, 11.05.2023 . Aktualizacja: 08:42, 12.05.2023
Skomentuj

Autor książki "Co robić?", David Engels prezentuje praktyczne zalecenia dla ludzi, którzy uważa za "ostatnich obywateli Zachodu", a którzy będą mieli zadanie ocalenia zachodniego dziedzictwa w okresie nadciągających wstrząsów, aby w odpowiednim czasie mogło się rozwinąć na nowo. Wskutek upadku Europy spowodowanego odejściem od wartości, które stanowiły fundament społeczeństwa i państw tworzących wspólnotę.

 Profesor Engels podkreśla, że ci ludzie działają przede wszystkim z miłości do czegoś większego niż sami siebie i widzą jednostkę jako element nieprzerwanego łańcucha dawania i brania.

W dalszej części dyskusji profesor porusza kwestię obrazu Polski w zachodnich mediach. Autor zauważa, że od czasu agresji Rosji na Ukrainę, rola Polski w niesieniu pomocy Ukraińcom jest pomijana, a za to w roli wiodącej przedstawiane są Francja i Niemcy. Autor zwraca uwagę na nierówności na rynku mediów - w Polsce znaczna część mediów znajduje się w obcych rękach, podczas gdy we Francji, Belgii czy Niemczech taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Życiorys

Po ukończeniu szkoły i liceum w Eupen, David Engels studiował historię, filozofię i ekonomię na Uniwersytecie RWTH w Aachen. Tam też złożył w 2006, po otrzymaniu stypendium doktoranckiego z fundacji „Studienstiftung des Deutschen Volkes” i obronił swą rozprawę doktorską u Rabana von Haehlinga, pt. „Das römische Vorzeichenwesen (753–27 v. Chr.). Quellen, Terminologie, Kommentar, historische Entwicklung”, którą opublikował w 2007.

Od 2005 Engels był asystentem w Katedrze Historii Starożytnej na Uniwersytecie RWTH w Aachen. W 2008 został profesorem w Katedrze Historii Rzymu Université Libre de Bruxelles (ULB).

W 2009 został również redaktorem działu historii rzymskiej czasopisma naukowego „Latomus”; później został jego redaktorem naczelnym (2012–2017), a w końcu dyrektorem i wydawcą. Punkt ciężkości zainteresowań badawczych Engelsa koncentruje się na: historii religii rzymskiej, państwie Seleucydów oraz na porównawczych badaniach historycznych. Kolejne obszary jego działalności naukowej to: historia recepcji i filozofia historii.

Wypowiada się często w mediach francuskojęzycznych na tematy dotyczące bieżącej polityki europejskiej, przede wszystkim w „atlantico.fr” czy też w belgijskim tygodniku „Le Vif/L'Express”, w którym prowadzi od jesieni 2016 comiesięczną rubrykę. Pisze też dla niemieckojęzycznych czasopism, takich jak: „Cicero”, „Cato”, „Die Tagespost”. Od 2020 publikuje również w „Tygodniku Solidarność”.

Od 2007 Engels prowadził kilka projektów badawczych, np. „Ille operum custos. Kulturgeschichtliche Beiträge zur antiken Bienensymbolik und ihrer Rezeption“ (Kulturalno-historyczne artykuły na temat antycznej symboliki pszczół i ich recepcji), „Zwischen Ideal und Wirklichkeit. Herrschaft auf Sizilien von der Antike bis zur Frühen Neuzeit“ (Między ideałem a rzeczywistością. Panowanie na Sycylii od starożytności do czasów nowożytnych), „La destruction dans l'histoire. Pratiques et discours” poświęcony kulturowo-historycznemu zjawisku destrukcji. Engels wraz z Carlo Lejeune'em był odpowiedzialny za wydanie w 2015 pierwszego tomu „Grenzerfahrungen” (Doświadczenia z pogranicza), historii starożytnej i średniowiecznej niemieckojęzycznej społeczności Belgii.

W 2013 Engels opublikował w paryskiej „éditions du Toucan” krytyczną pod względem kulturowym monografię na temat obecnego kryzysu tożsamości Unii Europejskiej, zatytułowaną „Le déclin”, która zakorzeniona jest w historyczno-filozoficznej tradycji Oswalda Spenglera i Arnolda J. Toynbee. Wykorzystując dwanaście wskaźników, Engels porównuje w niej różne aspekty budowy tożsamości Unii Europejskiej z objawami kryzysu odchodzącej Republiki Rzymskiej. W 2014 w wydawnictwie Europa Verlag Berlin ukazała się znacznie rozszerzona wersja książki, przetłumaczona na język niemiecki przez samego autora, zatytułowana „Auf dem Weg ins Imperium” (Na drodze do imperium), która została uznana przez „Süddeutsche Zeitung” i „Norddeutscher Rundfunk” za „najlepszą książkę popularnonaukową (Sachbuch) we wrześniu 2014 roku”.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%