Zamknij

Repolonizacja przedsiębiorstw trwa. W polskie ręce wrócił największy port

10:54, 09.10.2023 . Aktualizacja: 10:56, 09.10.2023
Skomentuj

W wyniku transakcji Węglokoks – grupa kapitałowa zrzeszająca spółki z sektora stalowego, energetycznego i logistycznego, nabywa 80,43% akcji PPS Port Północny, co daje Węglokoksowi kontrolę nad spółką. W ostatnich 12 latach PPS Port Północny stał się największym i najważniejszym portem masowym w Polsce oraz kluczowym aktywem dla zabezpieczenia importu do Polski materiałów masowych, w szczególności węgla energetycznego, koksującego i rudy żelaza. Nabycie kontrolnego pakietu akcji od belgijskiej spółki wzmocni pozycję Węglokoksu na rynku logistycznym, co wpisuje się w długofalową strategię Grupy Węglokoks zakładającą rozwój biznesu logistycznego.

"Ten port jest największym, najważniejszym polskim portem surowcowym wraz z naftoportem, który również stanowi część tego portu. Portem masowym, który jako jedyny może przyjmować największe statki - stutysięczniki i więcej - poprzez to, że dysponuje kanałem portowym o głębokości ponad 15 metrów" - przekazał minister aktywów państwowych Jacek Sasin."Do momentu podpisania umowy, kapitał zagraniczny całkowicie kontrolował prace Portu Północnego w Gdańsku. Tego najważniejszego dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa - portu surowcowego" - dodał minister.

Port Północny jest kluczowym aktywem.

 Sprzedany w 2010 roku Belgom i Hindusom, wraca w polskie ręce". I on podkreślił wagę głębokości kanału portowego. Dodał przy tym, że port jest kluczowym aktywem dla zabezpieczenia importu materiałów masowych tj. węgla energetycznego, koksującego i rudy żelaza - Powiedział premier Mateusz Morawiecki

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%