Zamknij

Scorpio 8 Infinity – kolejny model łazika marsjańskiego studentów z Politechniki Wrocławskiej

21:20, 21.11.2023 PAP Aktualizacja: 21:20, 21.11.2023
Skomentuj PAP PAP

We wtorek studenci z Koła Naukowego Off-Road z Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali ósmy już model Scorpio. Łazik wystartuje w zawodach w Turcji, Australii i USA.

Większy zakres ruchów i udoskonalone narzędzia do zbierania danych, a także mniejsza waga, to udoskonalenia wprowadzone przez studentów Politechniki Wrocławskiej w kolejnym modelu łazika marsjańskiego Scorpio 8 Infinity.

Prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. studenckich dr inż. Piotr Górski podkreślił, że w konstruowaniu kolejnych modeli łazików marsjańskich uczestniczą studenci z niemal wszystkich wydziałów wrocławskiej uczelni. "To interdyscyplinarne wyzwanie, żeby zaprojektować i skonstruować łazik, który może mierzyć z się z innymi, najlepszymi konstrukcjami. I wychodzi im to świetnie! To jedno z tych kół, w przypadku którego, jak studenci wracają z zawodów z workiem medali" - powiedział prorektor.

Opracowanie najnowszej wersji Scorpio zajęło wrocławskim studentom rok. Łazik waży około 40 kg i może rozwijać prędkość do 10 km/h. "Scorpio potrafi m.in. badać skład gleby, mapować przestrzeń wokół siebie i autonomicznie wyznaczać trasę czy pomagać "astronautom", np. transportując różne przedmioty czy dokonując napraw za pomocą manipulatora (czyli mechanicznej "ręki")" - podało w komunikacie biuro prasowe Politechniki Wrocławskiej.

Łukasz Gołębiowski z Koła Naukowego Off-Road z Politechniki Wrocławskiej podkreślił, że łazik jest konstrukcją modułową. "Takie podejście pomaga nam lepiej dostosować się do zawodów i poszczególnych konkurencji, które za każdym razem mogą być inne" - mówił.

Scorpio Infinity został wykonany z aluminium, włókna węglowego, a elementy łączące stworzono w drukarkach 3D. "Dołożyliśmy wszelkich starań, by Scorpio Infinity miało bardziej funkcjonalną budowę" - podkreślił Igor Rak z koła naukowego. "Korpus ma zdejmowane panele boczne, co ułatwia dostęp do poszczególnych elementów, a przeniesienie systemu masztowego na tył konstrukcji pozwoliło nam na znaczne zwiększenie pola widzenia kamery. Przesunęliśmy ramię robotyczne na środek, co dało większy zakres ruchu i ułatwia jego obsługę" - powiedział student.

W nowej odsłonie łazik skonstruowany przez wrocławskich studentów ma udoskonalone oprogramowanie służące do zbierania danych. W pracach nad systemem nawigacji członkowie koła inspirowali się rozwiązaniami z łazika Perseverance od NASA.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/videos/70594/ oraz PAP.PL: https://www.pap.pl/aktualnosci/potrafi-pomagac-astronautom-scorpio-8-infinity-kolejny-model-lazika-marsjanskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%