Zamknij

Sztum. 15 sierpnia – święto narodowe i religijne

14:00, 15.08.2023 . Aktualizacja: 22:34, 15.08.2023
Skomentuj

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Te ważne uroczystości obchodzone są tego samego dnia i zajmują one ważne miejsce w naszej tradycji. 

Z tej okazji radni Prawa i Sprawiedliwości powiatu sztumskiego złożyli wiązankę kwiatów przed Głazem Pamięci ku czci i w hołdzie żołnierzom zwycięskiej armii polskiej z roku 1920 oraz wszystkich obrońców granic i ziemi polskiej na przestrzeni wieków. Kwiaty z tej okazji złożyli również mieszkańcy Dzierzgonia.

Bitwa Warszawska z 1920 roku zwaną Cudem nad Wisłą. W opinii historyków wydarzenie to zdecydowało o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Żołnierze WP na przedpolach Warszawy rozbili armię bolszewicką, zatrzymując czerwone imperium w pochodzie na zachód i uniemożliwiło rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na kontynencie europejskim.

W Kościele rzymskokatolickim ten dzień to wspomnienie wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. To jedno z najstarszych świąt maryjnych i najważniejszych dla Polaków szczególnie w kalendarzu rolników. W kościołach w całej Polsce odbywają się uroczyste Msze św. podczas których zgodnie ze zwyczajem, święci się w ramach obchodów uroczystości Matki Boskiej Zielnej płody ziemi – kłosy, kwiaty i zioła, jako dziękczynienie za plony.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%