Zamknij

15. rocznica katastrofy smoleńskiej — pamięć, która nie przemija

10:07, 10.04.2025 Aktualizacja: 10:36, 10.04.2025
Skomentuj

„Zginęli w służbie Ojczyzny. Ich śmierć to dla nas zobowiązanie do pamięci, ale też do jedności.”– fragment przemówienia sejmowego, 2010 r.

Dziś, 10 kwietnia 2025 roku, przypada 15. rocznica katastrofy smoleńskiej — jednej z najtragiczniejszych kart we współczesnej historii Polski. Rankiem 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński i jego Małżonka Maria Kaczyńska, najwyżsi przedstawiciele państwa, wszyscy dowódcy Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, duchowni, członkowie rodzin katyńskich i załoga samolotu.

„To była elita Rzeczypospolitej. Straciliśmy nie tylko ludzi, ale też ich doświadczenie, myśli, służbę.”– Jarosław Kaczyński

Delegacja udawała się do Katynia, by wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej — symbolicznego aktu pamięci o ofiarach sowieckiego reżimu z 1940 roku.

W całej Polsce, jak co roku, odbywają się uroczystości upamiętniające tę tragedię. W Warszawie złożono wieńce przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wielu miastach odprawiane są msze święte i odbywają się okolicznościowe wystawy, koncerty oraz projekcje filmów dokumentalnych.

„Smoleńsk to rana, która nie chce się zagoić. Ale to również przypomnienie, że w obliczu śmierci wszyscy jesteśmy równi.”– abp Józef Michalik

Katastrofa smoleńska wstrząsnęła całym narodem. Przez lata była przedmiotem śledztw, debat publicznych i politycznych sporów, a wręcz agresji profanacji ze strony przeciwników politycznych. Niezależnie od podziałów, pozostaje wydarzeniem, które na trwałe odcisnęło piętno w zbiorowej pamięci Polaków.

„Narody tracące pamięć, tracą tożsamość. A to była tragedia, która dotknęła całej wspólnoty.”– prof. Andrzej Nowak, historyk

15 lat po tragedii, pamięć o jej ofiarach wciąż jest żywa — nie tylko w sercach bliskich, ale również w instytucjach państwowych, szkołach, miejscach pamięci i inicjatywach społecznych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%