Zamknij
,
81 lat temu Niemcy zamordowali siedemnaście osób – dziewięcioro Polaków i ośmioro Żydów – tylko dlatego jedni byli żydami a drudzy pomagali im przeżyć piekło na ziemi. W rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – obchodzimy Narodowy Dzień Polaków Ratujących Żydów, Dla uczczenia bohaterskich postaw Polaków oraz aby nikt nie mógł zmienić historii i z Polaków zrobił sprawców a Niemców ofiary.
,
Sobotnie zwiedzanie było niepowtarzalną okazją, by zgłębić historię sztumskiego zamku z perspektywy najnowszych badań i odkryć. Po wystawie gości osobiście oprowadziła Agata Grodź, pracownik zamku w Sztumie, która podzieliła się niezwykle ciekawymi faktami, wynikami najnowszych badań archeologicznych.
,
Bolesław "Bolek" Ostrowski był ostatnim żyjącym spadochroniarzem z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego, która walczyła w bitwie o Anthem w 1944 roku. Córka poinformowała o śmierci bohatera walk o Arnhem. Przez całe swoje życie doświadczył wielu przeciwności.
,
Rajd ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych zorganizowany przez pasjonata i nauczyciela historii Mariusza Krause propagujący historię bohaterów II konspiracji na ziemi sztumskiej.
,
5 marca 1940 r. na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających po 17 września 1939 roku w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze zajętych wschodnich województw Rzeczypospolitej.
,
Konstantyn XI Paleolog był ostatnim władcą Cesarstwa Bizantyńskiego. Panował nad Konstantynopolem od 1449 do 1453 roku, kiedy to miasto padło pod naporem Osmanów. Konstantyn XI był ostatnim władcą Bizancjum. Zginął z bronią w ręku, stojąc u boku swych żołnierzy, broniąc stolicy nad Bosforem przed muzułmanami. Jego postać, po śmierci, obrosła legendami.
,
U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. – poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".
,
Przełom września i października, to czas ważnych w historii rocznic. Ważnych dla Gdańska i Wojska Polskiego.
,
Pamięć o tragicznym wydarzeniu sprzed 42 lat, które miało miejsce z udziałem funkcjonariuszy MO, ZOMO oraz ZK w Kwidzynie i Sztumie, wciąż pozostaje żywa. To bolesne wspomnienie przypomina o ofiarach tamtych dni i jest wciąż obecne w świadomości lokalnej społeczności, podkreślając wagę refleksji nad przeszłością i sprawiedliwości.
,
5 sierpnia przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Śnieżnej. To dzień poświęcenia bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej i tzw. cudu śniegu.
,
Dywizjonu RAF oraz 1586. Eskadry PAF lądowały na jednym z polowych lądowisk, aby z okupowanej Polski przerzucić do Londynu zdobyte przez AK informacje, a także części pocisku V2.
,
IPN odnalazł szczątki mężczyzny, trzech kobiet oraz nienarodzonego dziecka. To prawdopodobnie rodzina zamordowana za ukrywanie Żydów
,
11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach Wschodnich, dokonując rzezi niewinnych mieszkańców.
,
Dla heroicznych mieszkańców Poznania, czerwcowego antykomunistycznego powstania 1956 prawdziwy podziw i szacunek. Robert de Niro".
,
"Została czarna ściana". Maksymilian Kolbe, Ulmowie i Pilecki usunięci z wystawy Muzeum II Wojny Światowej usunęło z wystawy głównej ekspozycje dot. św. Maksymiliana Kolbego, bł. rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego.