Zamknij

Archeologowie odsłaniają kolejną tajemnicę z historii ziemi sztumskiej

23:24, 28.11.2023 . Aktualizacja: 23:38, 28.11.2023
Skomentuj

W sierpniu i wrześniu kontynuowane były prace archeologiczne na cmentarzysku z wczesnego okresu przedrzymskiego w Parparach koło Sztumu.

Tegoroczne prace finansowane z budżetu Muzeum Zamkowego w Malborku miały dać odpowiedzi na kilka pytań, które nasunęły się po ostatnich dwóch sezonach naukowych prac archeologicznych. Uchwycono zasięg stanowiska od wschodu i południa, co jest istotne w kontekście ustalenia powierzchni cmentarzyska – wyjaśnia kierownik badań Waldemar Jaszczyński.

W jednym z wykopów archeolodzy odnaleźli kamienną strukturę, która (wydaje się) umacniać brzeg wyniesienia związanego z cmentarzyskiem. Podobną konstrukcję odkryto podczas badań archeologicznych w 2021 roku.

W trakcie tegorocznych prac badacze odsłonili cztery pochówki ciałopalne, jeden pochówek jamowy oraz trzy pochówki popielnicowe.

Pozyskany, podczas tegorocznych badań archeologicznych, materiał kostny został przekazany do specjalistycznych badań antropologicznych, prowadzonych przez Adama Budziszewskiego, doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego.

Na rok przyszły zaplanowano badania terenowe oraz specjalistyczne badania pozyskanego materiału archeologicznego. Planowane są pogłębione badania metaloznawcze, radiowęglowe oraz izotopowe. Pozwoli to na dokładne określenie czasu, kiedy cmentarzysko było wykorzystywane przez zamieszkałą na tym terenie ludność - dodaje archeolog Waldemar Jaszczyński.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%