Zamknij

„Złoty skok” na miarę historycznego medalu

15:41, 12.02.2024 . Aktualizacja: 15:47, 12.02.2024

Przy niemal medalach, jakie polscy sportowcy wywalczyli dotychczas na letnich igrzyskach olimpijskich, zdobyte na tych zimowych nie robią wielkiego wrażenia. Tym większym zaskoczeniem było złoto „wyskakane” 11 lutego 1972 r. w Sapporo przez Wojciecha Fortunę. Zaskoczeniem tak wielkim, że...prawie unieważniono konkurs.

Od triumfu Haliny Konopackiej na letniej olimpiadzie w Amsterdamie mijało już niemal pół wieku, a Polacy wciąż czekali na premierowe złoto zimowych igrzysk. Nadzieję na zmianę tego stanu rzeczy przed zawodami w japońskim Sapporo nie były jednak wielkie...

Z pewnością zaś tylko najwięksi optymiści wiązali je z osobą Wojciecha Fortuny. Wskazywało na to ledwie . miejsce wywalczone w mistrzostwach Polski. Kiepska forma sprawiła, że skoczek z Zakopanego był bliski obejrzenia igrzysk jedynie w telewizji.

Ledwie 19-letni wówczas Fortuna otrzymał jednak kredyt zaufania od trenera kadry, Janusza Forteckiego. Odpłacił się już w pierwszej serii olimpijskiego konkursu skoków na dużej skoczni. Osiągając w świetnym stylu odległość m, wprawił w osłupienie wszystkich, w tym wielkiego faworyta miejscowych, Yukio Kasayi. To był nokaut...

W szoku byli także sędziowie, którzy natychmiast przerwali zawody. Rozpoczęli debatę nad tym, jak to możliwe, że nikomu nieznany młodzieniec z Polski tak wyraźnie przeskoczył granicę bezpieczeństwa obiektu w Sapporo. Rozważano anulowanie konkursu i rozpoczęcie go od nowa. Na szczęście ostatecznie – stosunkiem głosów 3:2 – zdecydowali jedynie o znacznym obniżeniu rozbiegu.

W drugiej serii Fortuna oddał – jak sam wspomina – „najgorszy skok w życiu”, o prawie m krótszy niż ten pierwszy. Olbrzymia przewaga wystarczyła jednak do wygranej, choć drugiego Szwajcara wyprzedził jedynie o 0.1 punktu.

Niezależnie od dramatycznych okoliczności, Wojciech Fortuna został pierwszym polskim złotym medalistą zimowych igrzysk olimpijskich. Do dziś w tym elitarnym gronie dołączyła do niego ledwie trójka Biało-Czerwonych – Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch i Zbigniew Bródka.

***

Z okazji stulecia pierwszego udziału Polaków w igrzyskach olimpijskich Instytut Pamięci Narodowej współorganizuje ogólnopolską konferencję naukową „Od Paryża do Paryża. Polski sport olimpijski na tle dziejów najnowszych”. Zapisy trwają do końca lutego.

Dowiedz się więcej https://cutt.ly/NwJ5spci

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu nowysztum.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%