Zamknij

W Gdańsku rozpoczyna się FETA; na ulicach wystąpią artyści z Polski i Europy

13:38, 07.07.2023 PAP
Skomentuj PAP PAP

W programie festiwalu znalazły się widowiska uliczne, spektakle plenerowe, lalkowe, nowego cyrku oraz happeningi. "Tematem przewodnim tegorocznych spektakli jest wspólne działanie, bliskość i relacje międzyludzkie" - podała w przesłanym komunikacie przedstawicielka gdańskiego magistratu Marta Formella.

Widowiska uliczne, spektakle plenerowe, lalkowe oraz happeningi odbędą się w ramach XXV edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W Gdańsku od piątku do niedzieli wystąpią teatry z Polski i Europy.

XXV edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli.

Piątkowe otwarcie festiwalu odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych, gdzie zostanie zaprezentowane przedstawienie manifestujące tożsamość narodu ukraińskiego i osób, które przyjechały do Gdańska w poszukiwaniu schronienia przed rosyjską agresją zatytułowany: "Ukraina. Testament Szewczenko" Lwowskiego Teatru Woskresinnia.

Większa część festiwalu będzie się obywała w Parku im. Ronalda Reagana oraz na pobliskich boiskach szkół na Przymorzu Wielkim. "Od soboty do niedzieli na zielonych terenach nadmorskiego parku będziecie mieli możliwość oglądać najciekawsze polskie i europejskie duże widowiska plenerowe (jak polsko-niemiecka koprodukcja La Luna), kameralne spektakle z pogranicza nowej sztuki cyrkowej, teatru tańca, ruchu, nowych mediów i lalkowe, korzystające ze środków ożywionej formy" - podają organizatorzy.

Do Gdańska na festiwal przyjechali artyści z Polski, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Danii i Ukrainy.

Na festiwal powrócą zespoły Teatru Biuro Podróży czy antagon theaterAKTion. Ponadto w programie znalazły się również spektakle dla dzieci takie jak: "Granica" duńskiego teatru Dansk Rakkerpak, muzyczny "Hop w Kosmos!" (produkcja własna Gdańskiego Archipelagu Kultury w ramach cyklu Teatr w Blokowisku), "Mały Gotyk" z gdyńskiej fundacji Teatr Czwarte Miasto oraz oparte na zabawie przedstawienia szczecińskiego teatru Głowa mała.

Większość wydarzeń na festiwalu FETA jest bezpłatna. Festiwalowe Centrum Informacyjne zlokalizowane będzie w Parku Reagana w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia przy skrzyżowaniu ulic Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Czarny Dwór oraz przystanków: Przymorze Wielkie, Biały Dwór, Park Reagana. Program festiwalu dostępny jest na stronie www.feta.pl.

Miasto, w związku z festiwalem, uruchomi dodatkowe nocne kursy autobusów. "W nocy z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek na liniach nocnych N2, N6 i N14 będą wykonane dodatkowe kursy z przystanku "Przymorze Wielki" - podała przedstawicielka gdańskiego magistratu.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ aszw/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%